Reciklaža metala
Tretmanom metala možemo beskonačno puta da pretvaramo metalni otpad u nove sirovine, smanjujući potrošnju energije i zagađenje životne sredine.
Zašto je reciklaža metala važna?
Ako uzmemo u obzir sve posledice dolaska do ruda metala, reciklaža je logičan izbor za uštedu resursa i očuvanje prirode.
Na primer, korišćenjem recikliranog čelika smanjujemo zagađenje vazduha za 86%, upotrebu vode do 40%, a smanjuje se i zagađenje vode do 76%.
I ne samo to, reciklaža doprinosi i smanjenju količine otpadnog metala koji zauzima mesto na deponijama (sekundarne sirovine, limenke, kablovi…).
Metali su vredni materijali koji se mogu reciklirati neograničen broj puta bez uticaja na njihova svojstva.
Metalni otpad ima značajnu finansijsku vrednost i to je ono što motiviše ljude da ga skupljaju i predaju operaterima na otkup.
Kada je u pitanju otkup metala, uz novčanu naknadu koju dobijate doprinosite i očuvanju životne sredine.
Reciklažom metala se smanjuje korišćenje prirodnih resursa jer se smanjuje korišćenje energije koja bi bila potrebna za svaranje proizvoda od novih sirovina i proizvodnju novih metala iz rude.
Reciklaža emituje manje ugljen dioksida i drugih štetnih gasova koji pojačavaju efekat staklene bašte, od proizvodnje.
Vrste metala koji se recikliraju
Metale koji se recikliraju možemo podeliti u dve grupe crni metali i obojeni metali (aluminijum, bakar, mesing…). Crni metali su metali koji se dobijaju kombinacijom gvožđa i ugljenika. Najčešći metali ovog tipa su čelik i njegove legure, kovano gvožđe i liveno gvožđe. Više o otkupu gvožđa možete pročitati ovde.
Kako se odvija reciklaža metala?
Reciklaža metala je jednostavna i podrazumeva obradu metala sečenjem ili topljenjem, kako bi se dobile nove sirovine za upotrebu kao što je šredovan metal, a važno je naglasiti i da svi metali na bazi gvožđa i čelika mogu neograničeno puta da se recikliraju bez gubitaka u kvalitetu, što ih čini idealnim za ponovno korišćenje za proizvodnju različitih materijala.
Osnovne faze reciklaže metala su sledeće:
- Sakupljanje – prva faza kreće sakupljanjem metala i sekundarnih sirovina koje sadrže metal od fizičkih i pravnih lica;
- Sortiranje – Ova faza predstavlja odvajanje metala od drugog otpada;
- Usitnjavanje – Da bi se omogućio dalji tretman metalnog otpada, odnosno topljenje, neophodno ga je usitniti na šrederu;
- Topljenje – Metalni otpad se topi u peći. Svaka vrsta metala se topi u peći specijalno dizajniranoj za taj metal. U ovom koraku se troši najviše energije, ali je ta energija i dalje manja od energije potrebne za proizvodnju novih proizvoda;
- Purifikacija – prečišćavanjem se osigurava da finalni proizvod je visokogkvaliteta i bez kontaminata. Elektroliza je jedan od najčešćih metoda purifikacije;
- Učvršćivanje – Nakon prečišćavanja, istopljeni metal se hladi kako bi seučvrstio. U ovom procesu metal dobija određeni oblik kao što su metalne šipke kako bi se lakše transportovao i koristio za dobijanje novih proizvoda.
Otkup metala
Vršimo otkup i tretman sledećih vrsta metalnog otpada:
- Čelik: otpadni automobili, građevinski otpad i sl.;
- Gvožđe: mašine, alati, graševinski otpad i drugo staro gvožđe;
- Liveno gvožđe: cevi, delovi motora…;
- Kovano gvožđe: kapije, ograde;
- Nerđajući čelik: pribor za jelo, razne sprave, alati…
Bezbroj je razloga za reciklažu - na Vama je samo da nas pozovete kako bi došli po metalni otpad i otpočeli ovaj proces već danas!