Šta je otpad?
Otpad je materijal, stvar ili supstanca koja se više ne koristi i koja nakon upotrebe se odlaže, odnosno postaje otpad.
Otpad nastaje u domaćinstvima, industrijama i iz komercijalnih izvora (prodavnice, restorani…).
Pravilno upravljanje otpadom i selekcija otpada je od velike važnosti kako za životnu sredinu, tako i za ljudsko zdravlje i ekonomiju.
Vrste otpada
Postoji nekoliko podela otpada po karakteristikama, poreklu i sastavu, a to su:
Podela otpada prema karakteristikama
Na ovaj način otpad se deli na:
Opasan otpad
Opasan otpad je otpad koji je potencijalno štetan za ljudsko zdravlje i okolinu i poseduje jednu ili više opasnih karakteristika. Ovakav otpad može biti toksičan, zapaljiv, korozivan, eksplozivan ili biološki opasan. Najčešći primer opasnog otpada koji se sreće u svakodnevnom životu su akumulatori, baterije, ambalaža pesticida i drugih opasnih materija.
Neopasan otpad
Neopasni otpad se odnosi na otpad koji ne predstavlja neposrednu opasnost za zdravlje ljudi i životnu sredinu. To znači da ne sadrži otrovne, eksplozivne, radioaktivne ili infektivne materije koje bi mogle uzrokovati štetu ili bolest ako se nepravilno zbrinu.
Primeri neopasnog otpada uključuju komunalni otpad, kućni otpad, staklo, papir, plastiku, metale, tekstil, drvo i sl.
Neopasni otpad se može reciklirati, kompostirati ili zbrinjavati na siguran način u odlagalištima otpada. Važno je pravilno identifikovati neopasan otpad kako bi se osiguralo da se on zbrinjava na način koji je siguran za ljude i okolinu.
Inertan otpad
Inertni otpad se odnosi na otpad koji nije biološki razgradiv i ne menja svoje fizičko-hemijske osobine nakon odlaganja. Ovaj tip otpada ne reagiuje s drugim materijama u okolini i ne oslobađa štetne materije.
Primeri inertnog otpada uključuju građevinski material (šut) poput betona, cigle, keramike, kamena, zemlj, kao i staklo, i neke metale poput nerđajućeg čelika i aluminijuma. Ti materijali su inače stabilni i nisu podložni truljenju, raspadanju ili koroziji.
Podela otpada prema mestu nastanka
Na ovaj način i prema Zakonu o upravljanju otpadom, otpad se deli na:
Komunalni otpad
Komunalni otpad se odnosi na otpad koji se proizvodi u domaćinstvima, institucijama i poslovnim prostorima, a koji se sakuplja i odvozi komunalnim službama. To uključuje otpad poput hrane, papira, plastike, stakla, metala, tekstila, i drugog komunalnog otpada koji nastaje u svakodnevnom životu.
Industrijski otpad
Ovaj otpad koji nastaje u industrijskim procesima. To uključuje bilo koju vrstu materijala koji se koristi u procesu proizvodnje, poput hemikalija, plastike, metala, stakla, papira, tekstila, hrane, drva itd. Može biti opasan ili neopasan za životnu sredinu i ljudsko zdravlje, u zavisnosti od njegovog sastava.
Komercijalni otpad
Ovaj otpad koji nastaje u poslovnim objektima kao što su kancelarije, prodavnice, restorani, hoteli, škole, itd. To uključuje bilo koju vrstu otpada koji se stvara tokom normalnih poslovnih aktivnosti, poput papira, kartona, plastike, ambalaže hrane i sl.
Podela otpada prema aktivnostima koje stvaraju otpad:
Na ovaj način otpad se deli na:
- građevinski otpad,
- poljoprivredni otpad,
- medicinski otpad
- životinjski otpad,
- industrijski otpad
- ambalažni otpad
- baštenski otpad
U Steel Impex – otkupljujemo i prerađujemo sledeće vrste neopasnog otpada:
U našem reciklažnom centru, vršimo otkup i tretman različitih vrsta otpada:
Metalni otpad
Prisustvo metala u našim životima je neminovan i vidimo ga u svakodnevnim predmetima od escajga, automobila, pa sve do mostova i ograda. U metalni otpad spadaju gvožđe, kovano gvožđe, čelik.
Aluminijumski otpad
Vršimo otkup, preuzimanje i reciklažu sledećih vrsta aluminijumskog otpada:
- Limenke
- Konzerve
- Folije za hranu
- Kablovi
Otpadna vozila
Iako je proces reciklaže otpadnih automobila komplikovan zbog raznovrsnosti materijala i delova koji se koriste za njihovu izradu, 80% gotovo svakog vozila može da se reciklira. To znači da u svakom odbačenom automobilu postoje neiskorišćeni resursi, sa potencijalom za nastanak novih sirovina!
Otpadne kablove
Kablovi sadrže obojene metale kao što su bakar i aluminijum.
Nakon sečenja i ljuštenja kablova, otpadni bakarni i aluminijumski kablovi se tretiraju na “granulatoru”, gde se vrši tretman koji podrazumeva odvajanje metalnog jezgra (bakra i aluminijuma) od izolacionog materijala (plastika, guma, papir) i mlevenje nakon čega se dobijaju granule ovih metala.
Bakarni otpad
Pored kablova, otkupljujemo bakarni otpad iz različitih elektronkih uređaja, statora, rotora, havarisanih automobila.
Obojeni metali
U našim pogonima možete da reciklirate obojene metale kao što su: bakar, bakarni granulat, mesing, milberi, aluminijum, sekundarne sirovine kao što su limenke, cink, prohrom, olovo, otpadne kablove, aluminijumske i bakarne hladnjake, statore itd.
Plastični otpad
Vršimo otkup plastike i reciklažu sledećih vrsta otpadne plastike:
- PET (polietilen tereftalat) – plastične flaše, flašice za vodu, sokove, PET baloni svih veličina i zapremina, boce, plastične čaše, folije i slično.
- HDPE (polietilen visoke gustine) – pakovanja od deterdženata, šampona, igračke, kutije za odlaganje hrane, tacne i sličan plastični otpad.
- PP (polipropilen) – burad, kanistri, pastične stolice i stolovi, gajbe, korpe za veš, plastična korita i svi ostali predmeti od polipropilena.
Otpadne gume
Otkupljemo automobilske i kamionske gume i od njih proizvodimo proizvode kao što su SBR gumene ploče, kao i drugi asortiman proizvoda.
Ambalažni otpad
Lista ambalažnog otpada koji otkupljujemo i recikliramo u Steel Impex-u:
- Otpadni karton
- Otpadni papir
- Otpadna staklena ambalaža
- Otpadna drvena ambalaža
- Otpadna pet ambalaža od koje nastaju PET flekice
- Otpadni najlon
Elektronski otpad
U našim pogonima i reciklažnom centru vršimo ručni tretman, odnosno razdvajanje elektronskog otpada.
Frakcije koje nakon toga nastaju nakon ručnog odvajanja su metali, prohrom, obojeni metali bakar i aluminijum, elektromotori, kablovi, staklo, plastika, guma, ostali otpad.
Nakon dobijanja frakcija, jedan deo možemo sami da recikliramo, dok ostatak moramo da predamo operaterima koji su ovlašćeni da urade dalji tretman ili da predamo otpad na deponiju ili suspaljivanje.
Otkupljujemo sledeći elektronski otpad:
- Sudomašine
- Vešmašine
- Bušilice
- Šporete
- Usisivače i sl.
Ukoliko imate veće količine otpada, kontaktirajte nas i mi ćemo ga od vas otkupiti!